Faaliyetler

Projeler

Bağış Yap


En Fakir Ülke Olan Çad'da Su Kuyuları Açıyoruz.

Gerek kuraklık gerekse de sömürgecilik nedenleriyle Afrika’da ciddi boyutta temiz su sıkıntısı yaşanmaktadır. Temiz su eksikliği nedeniyle her yıl binlerce çocuk ve yetişkin hayatını kaybetmektedir. Yüzbinlerce insan temiz suya ulaşabilmek için her gün 40-45 derece sıcaklık altında onlarca kilometre yol yürümek zorunda kalmaktadır. Suya hasret topraklarda yaşam mücadelesi veren mazlumlar için su kuyuları açmaya devam ediyoruz.

Takip Süreci

Su kuyusu yer belirleme, ihtiyaç tespiti, fizibilite ve denetim çalışmaları Türkiye’den bölgelere gönderilen uzman ekiplerimiz tarafından yapılmaktadır.

Bilgilendirme

Her yıl ekiplerimiz açmış olduğumuz kuyuları ziyaret etmekte ve bağışçılarımıza kuyuların son durumunu gösteren resim video ulaştırılmaktadır.


 


 

Sizler de mazlum coğrafyalarda SU olun, umut olun!

Bağış Yap
 
 
Hayallerİ Resmetmek

Okulda öğretmenlerinin onlara "herhangi bir konuda resim çalışması yapıyoruz" diyerek çizdirdiği resimler gibi biz de hayallerini çizmelerini çocuklardan istedik.

Resİmlerİn Yayınlanması

Çocuğun kısa bir biyografisi ve çizilen resim, ekibimiz tarafından yazılan açıklama makalesiyle birlikte yayınlanır ve bu hayalin gerçekleşmesi için gerekli olan nakdi bağış tutarı ilan edilir.

Hayalİ Gerçekleştİrme

Sayfamız üzerinden kredi kartıyla güvenli bir şekilde bağış tutarının tamamı veya bir kısmı gerçekleştirilebilir. İşlem tamamlandığında "Gerçekleşmiş Hayaller" bölümünden ilgili hayal görülebilir. İsteyen bağışçılarımız bankadan veya ayni bağış olarak da bağışlarını bize ulaştırabilir.

İYİLİĞİN SÜREKLİLİĞİ

Son olarak; bu projemizi diğer insanların da faydalanması adına sosyal ağlarda ve çevrenizde duyurarak bize destek olabilirsiniz. Hem iyiliğe katılabilir hem de davet edebilirsiniz.

Çocuksu Hayaller projemiz ile ihtiyaç sahibi çocuklarımızın hayallerini gerçekleştiriyor ve onların yüzünde tebessüm oluşmasına vesile oluyoruz.

Hayallerini maddi ve manevi şartlar nedeniyle dile getiremeyen çocuklarımızdan hayallerini resmetmelerini istedik. Ekiplerimizce durum tespiti yapılan gelir düzeyi düşük bölgelerdeki ilkokul öğrencilerine "Şu an en çok istediğiniz şey nedir?" sorusunu sorduk ve bu sorunun cevabını da resim çizerek bize anlatmalarını istedik. Gelen resimleri üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan sayfamız üzerinden buluşturmaktayız.

  Sizler de bir çocuğumuzun hayalini gerçekleştirerek yüzlerinde tebessüm oluşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için bağışlarınızı ister ayni olarak isterseniz de nakdi olarak bizlere ulaştırabilirsiniz. "Bir Hayali Nasıl Gerçekleştirebilirim?"

İsterseniz sitemizin ana sayfasından isterseniz de üstteki Çocuksu Hayaller menüsünden Gerçekleşecek Hayaller bölümüne girerek resmedilmiş hayalleri görüntüleyebilirsiniz. Resmini gördüğünüz bir çocuğun hayalini gerçekleştirmek için resmin yanındaki "Hayali Gerçekleştir" butonuna bastığınızda karşınıza ayni yada nakdi olarak iki seçenek gelecektir. İlk seçenek "Nakdi Bağış"tır. Bu seçenekte bağışınızı isterseniz derneğimizin banka hesabına havale/eft olarak, isterseniz de kredi kartınızla sayfa üzerinden güvenli bir şekilde anında aktarabilirsiniz.

Dikkat: Banka hesaplarımıza gönderilen bağışlar için açıklama bölümüne seçtiğiniz çocuğun adını ve soyadını yazmanızı rica ediyoruz.

Kampanyamıza katılabileceğiniz ikinci seçenek ise "Ayni Bağış"tır. Formdan Ayni Bağışı  seçtiğiniz takdirde resimde görülen hayali kendiniz satın alıp derneğimize kargo ile göndererek veya elden teslim ederek hayalin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Ayni bağışları alıcı ödemeli olarak göndermeyiniz. Bu şekilde gönderilen kargolar teslim alınmayacaktır.

DİKKAT: Hediye edilecek ürünleri satın alırken garantisiz ve sağlığa zararlı olma şüphesi bulunan ürünler seçmemeye lütfen dikkat ediniz.

Projemize maddi ve manevi destek veren tüm bağışçılarımıza yürekten teşekkür ediyor, hep birlikte binlerce çocuğun yüzünde tebessüm olmayı temenni ediyoruz.

 
Bağış Yap

Süt Keçisi Projesi

Afrika'daki ihtiyaç sahibi ailelerin yaşam standartlarını yükseltebilmek adına her aileye ikişer adet Süt Keçisi yardımında bulunulmaktadır. Keçi sahibi olan aileler, uzun bir süre boyunca gerekli olan süt ihtiyacını bu keçilerden sağlamakta ve ilerleyen zamanlarda daha fazla keçiye sahip olabilme imkanına kavuşmaktadırlar.

Bağış Yap

Köy Okulu Yardım Projeleri

Tebessüm Derneği Gençlik kolları tarafından organize edilen “Köy Okulları Yardım Projesi” kapsamında köy okullarının tadilat, boya, malzeme ihtiyaçları ve öğrencilerinin giyim, kırtasiye ihtiyaçları karşılanmaktadır. Gençlik kollarımız tarafından önceden tespiti yapılan köy okullarında yine gençlik kollarımız tarafından tadilat işleri ve boya işleri yapılmaktadır. Projenin sonunda yeni hale getirilen okullarda öğrenciler için etkinlikler düzenlenmekte ve öğrencilere hediyeler verilmektedir.

Bağış Yap

Tebessüm Kart Projesi

İlkokul ve ortaokul çağındaki ihtiyaç sahibi çocuklarımızın gündelik gıda ve hizmet ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için başlatılan bu projede, çocuklarımızın Tebessüm Kart ile anlaşmalı işyerlerinden ücretsiz olarak hizmet almaları sağlanmaktadır. Pilot bölge olarak seçilen İstanbul Anadolu yakasında başlayan projemizin, ilerleyen dönemlerde genişleyerek ülke çapında uygulanabilir bir proje haline gelmesi hedeflenmektedir.

Bağış Yap

Kalıcı Projeler

Mazlum coğrafyalarda yokluk içerisinde yaşam mücadelesi veren kardeşlerimize kalıcı projeler yaparak hayat standartlarını yükseltmek için çaba gösteren derneğimiz, başta Afrika olmak üzere birçok bölgede Derslik, Mescit, Konut, Su Kuyusu vb. yapılaryapmaya devam ediyor. Açılan mescit ve dersliklerin verimli kullanılabilmesi için yerel partnerler aracılığı ile imam ve öğretmen istihdamı sağlanmaktadır.

Bağış Yap

“Bir Hayat Kurtar” projemizde yeni bir ailemiz var. Bu aileye hep birlikte el uzatalım, dertlerine derman olalım istiyoruz.

Aysel İnce 28 yaşında genç bir anne. Üç çocuğu ile birlikte Kastamonu’nun Tosya ilçesine bağlı Bayat Köyü’ndeki Taşkaynar Mahallesi’ndeki evde ikamet ediyor du… “Du” diyoruz, çünkü yaşadıkları olayların sonrasında artık kullanım dışı kalmış bir köy okulunda yaşamaya çalışıyor.

Aysel Hanım’ın eşi 2017 yılının Nisan ayında kan kanserinden vefat etmiş. Aysel Hanım, çocukları Elif (12), Esra (10) ve Mehmet (8) ile kayınpederine ait evde bir süre daha yaşamaya devam etmiş. Yaşamaya çalışmış. Ancak çocuklarının dedesi ve babaannesinden hem kendisi hem de çocukları eziyet görmüş, dayak yemiş. En sonunda da 25 Ağustos günü Aysel Hanım ve çocukları evden kovulmuş!

Köyün muhtarı devreye girmiş ve Aysel Hanım ile çocuklarını atıl durumdaki köy okuluna yerleştirmiş. Aysel Hanım yaklaşık yirmi gündür bu okulda köylülerin verdiği iki çekyat ve birkaç ev eşyası ile yaşamaya çalışıyor. Mutfak olarak kullanılan yerde sadece lavabo var. Tuvalet ise evin (okulun) dışında…

Köyün muhtarı ailenin durumunu Kaymakamlığa bildirmiş. Kaymakamlık çocukların kıyafetlerini temin etmiş ve aileye gıda yardımı yapmış. Fakat diğer acil ihtiyaçları için şu anda bir destekte bulunamıyorlar. Vefat eden baba raporlu olduğu için vefatının ardından eşi Aysel Hanım’a aylık sadece 700 TL maaş yatırılıyor devlet tarafından. Başka hiçbir gelirleri yok.

En çok etkilenenler çocuklar!

Elif, Esra ve Mehmet… Babalarının vefatının ardından babasının ailesi tarafından annelerine ve kendilerine yönelik olarak uygulanan psikolojik ve fiziki şiddete maruz kalmışlar. Bu durum kişiliklerine yansımış durumda. Çocukların hâl ve hareketlerinden bu durumu gözlemleyebiliyoruz. Anne artık çocuklarına söz geçirmekte zorlanıyor. Çocuklar psikolojik olarak “bitmiş” durumda olduğundan dolayı annelerine dahi sert davranıyorlar.


Ne yapmayı hedefliyoruz?

Öncelikle aileyi bulundukları köyden çıkartıp ilçe merkezine taşımayı ve orada yeni bir hayat kurmalarına destek olmayı hedefliyoruz. Yaptığımız araştırmalara göre ilçede ev kiraları aylık 350-400 TL civarında. Anneye sağlanabilecek bir iş ile aile kendini geçindirebilecek konuma gelecektir. Ailenin ilçedeki eve taşınabilmesi için kira desteğine ihtiyacı var. Ev tutulduğu takdirde ise içerisine ev eşyalarının alınması ve evin yaşanılabilir bir hale getirilmesi gerekiyor. Son aşamaya ise çocukların ilçedeki bir okula kaydettirilmesi, aylık olarak eğitim bursu verilmesi ve Aysel Hanım için ilçede bir iş bulunması kalıyor. Tüm bunları destekleriniz ile gerçekleştirmeye çalışacağız.

“Bir Hayat Kurtar” projemizde ihtiyaç olan tutar yaklaşık 25.000 TL’dir. Bağışçılarımız ister nakit bağışları ile, isterlerse de ev eşyası bağışları ile kampanyaya katılım sağlayabileceklerdir. Detaylar için sosyal medya hesaplarımızdan doğrudan mesaj (DM) ile, 0216 443 43 31 numaralı telefonumuzdan, 0530 688 43 31 numaralı Whatsapp hattımızdan veya info@tebessum.org.tr e-posta adresimizden bize ulaşabilirsiniz.