Faaliyetler

Projeler

Bağış Yap

KATARAKT

Katarakt, gözümüzün içinde bulunan, görevi görüntüyü retina tabakası üzerine odaklamak olan göz merceğimizin (lensimizin) bozularak saydamlığını kaybetmesi, buzlu cam haline gelmesidir. Saydamlığını kaybeden merceğimizin, ışık ve görüntünün retina tabakasına ulaşmasını engellemesi sonucu görme kaybı yaşanır. Ülkemizde yaşlılıkla alakalı bir hastalık olarak bilinse de Afrika’daki yaşam şartlarından dolayı her yaştan insanda görülebilir. 

Basit bir operasyon ile tedavi edilebilen katarakt sorunu her yıl Afrika'da on binlerce yetişkin ve çocuğun görme yetisini kaybetmesine sebep oluyor. Sizlerin bağışları sayesinde KATARAKT HASTASI olan Çadlı kardeşlerimizin yeniden görmesini sağlayabilirsiniz. 


 

Sizde bir katarakt hastasının hayatını kurtarmak için 1000 TL bağışta bulunarak ameliyat olmasını sağlayabilirsiniz.

Bağış Yap

Dünyanın En Fakir Ülkelerinden Olan Çad'da Su Kuyuları Açıyoruz.

Gerek kuraklık gerekse de sömürgecilik nedenleriyle Afrika’da ciddi boyutta temiz su sıkıntısı yaşanmaktadır. Temiz su eksikliği nedeniyle her yıl binlerce çocuk ve yetişkin hayatını kaybetmektedir. Yüzbinlerce insan temiz suya ulaşabilmek için her gün 40-45 derece sıcaklık altında onlarca kilometre yol yürümek zorunda kalmaktadır. Suya hasret topraklarda yaşam mücadelesi veren mazlumlar için su kuyuları açmaya devam ediyoruz.

Su kuyusu bedeli 2000 Euro’dur.

Su kuyusu açtırmaya karar veren bağışçılarımız kuyuya verecekleri isime karar verip derneğimize bildiriyorlar. Tabela çalışması yapılıp bağışçımıza gönderiliyor. Bağışçının onayından geçtikten sonra Çad'daki ekiplerimiz tarafından su kuyusu yer belirleme, ihtiyaç tespiti, fizibilite ve denetim çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmaların ardından su kuyusu yaklaşık 2 ay içerisinde açılmaktadır. Kuyunun yapım süreci yapım aşamasında bağışçımız ile paylaşılmaktadır. Su kuyusunun yapımı tamamlanıp açılış yapılma anı ve videosu da gönderilmektedir.

Bilgilendirme

Ekiplerimiz açmış olduğumuz kuyuları belirli aralıklarla ziyaret etmekte ve bağışçılarımıza kuyuların son durumunu gösteren resim video ulaştırılmaktadır.
Youtube kanalımızdaki su kuyusu videolarını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

Bağışınız için:
IBAN: TR58 0020 5000 0085 6248 6000 01
Alıcı: Tebessüm Derneği
Açıklama: Ad Soyad - Telefon Numarası - Su Kuyusu Hissesi

Su Kuyusu Yapım Aşamaları

  • Su kuyusu talebi alındıktan sonra ihtiyaç sahibi bölgeler belirlenir.
  • Su kuyusu maliyeti derneğimize ödenir.
  • Bundan sonraki aşamada başlangıç fotoğrafları hayırseverimize gönderilir.
  • Su kuyusu yapım süreci 2 aydır.
  • Su kuyusu bitimine yakın hayırseverimizin belirlediği isim tabelası hazırlanarak, bölgeye gönderilir.
  • Son olarak su kuyusunun tamamlanmış halinin fotoğrafları hayırseverimiz ile paylaşılır.
     

Sizler de mazlum coğrafyalarda SU olun, umut olun!

Bağış Yap

 

 
Hayallerİ Resmetmek

Okulda öğretmenlerinin onlara "herhangi bir konuda resim çalışması yapıyoruz" diyerek çizdirdiği resimler gibi biz de hayallerini çizmelerini çocuklardan istedik.

Resİmlerİn Yayınlanması

Çocuğun kısa bir biyografisi ve çizilen resim, ekibimiz tarafından yazılan açıklama makalesiyle birlikte yayınlanır ve bu hayalin gerçekleşmesi için gerekli olan nakdi bağış tutarı ilan edilir.

Hayalİ Gerçekleştİrme

Sayfamız üzerinden kredi kartıyla güvenli bir şekilde bağış tutarının tamamı veya bir kısmı gerçekleştirilebilir. İşlem tamamlandığında "Gerçekleşmiş Hayaller" bölümünden ilgili hayal görülebilir. İsteyen bağışçılarımız bankadan veya ayni bağış olarak da bağışlarını bize ulaştırabilir.

İYİLİĞİN SÜREKLİLİĞİ

Son olarak; bu projemizi diğer insanların da faydalanması adına sosyal ağlarda ve çevrenizde duyurarak bize destek olabilirsiniz. Hem iyiliğe katılabilir hem de davet edebilirsiniz.

Çocuksu Hayaller projemiz ile ihtiyaç sahibi çocuklarımızın hayallerini gerçekleştiriyor ve onların yüzünde tebessüm oluşmasına vesile oluyoruz.

Hayallerini maddi ve manevi şartlar nedeniyle dile getiremeyen çocuklarımızdan hayallerini resmetmelerini istedik. Ekiplerimizce durum tespiti yapılan gelir düzeyi düşük bölgelerdeki ilkokul öğrencilerine "Şu an en çok istediğiniz şey nedir?" sorusunu sorduk ve bu sorunun cevabını da resim çizerek bize anlatmalarını istedik. Gelen resimleri üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan sayfamız üzerinden buluşturmaktayız.

  Sizler de bir çocuğumuzun hayalini gerçekleştirerek yüzlerinde tebessüm oluşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için bağışlarınızı ister ayni olarak isterseniz de nakdi olarak bizlere ulaştırabilirsiniz. "Bir Hayali Nasıl Gerçekleştirebilirim?"

İsterseniz sitemizin ana sayfasından isterseniz de üstteki Çocuksu Hayaller menüsünden Gerçekleşecek Hayaller bölümüne girerek resmedilmiş hayalleri görüntüleyebilirsiniz. Resmini gördüğünüz bir çocuğun hayalini gerçekleştirmek için resmin yanındaki "Hayali Gerçekleştir" butonuna bastığınızda karşınıza ayni yada nakdi olarak iki seçenek gelecektir. İlk seçenek "Nakdi Bağış"tır. Bu seçenekte bağışınızı isterseniz derneğimizin banka hesabına havale/eft olarak, isterseniz de kredi kartınızla sayfa üzerinden güvenli bir şekilde anında aktarabilirsiniz.

Dikkat: Banka hesaplarımıza gönderilen bağışlar için açıklama bölümüne seçtiğiniz çocuğun adını ve soyadını yazmanızı rica ediyoruz.

Kampanyamıza katılabileceğiniz ikinci seçenek ise "Ayni Bağış"tır. Formdan Ayni Bağışı  seçtiğiniz takdirde resimde görülen hayali kendiniz satın alıp derneğimize kargo ile göndererek veya elden teslim ederek hayalin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Ayni bağışları alıcı ödemeli olarak göndermeyiniz. Bu şekilde gönderilen kargolar teslim alınmayacaktır.

DİKKAT: Hediye edilecek ürünleri satın alırken garantisiz ve sağlığa zararlı olma şüphesi bulunan ürünler seçmemeye lütfen dikkat ediniz.

Projemize maddi ve manevi destek veren tüm bağışçılarımıza yürekten teşekkür ediyor, hep birlikte binlerce çocuğun yüzünde tebessüm olmayı temenni ediyoruz.

İnstagram Videomuz

İnstagram Resim Galerimiz

Bağış Yap

SÜT KEÇİSİ PROJESİ

Afrika'daki ihtiyaç sahibi ailelerin yaşam standartlarını yükseltebilmek adına ihtiyaç sahibi ailelere 4 dişi 1 erkek olmak üzere 5 adet Süt Keçisi yardımında bulunuyoruz. Keçi sahibi olan aileler, uzun bir süre boyunca gerekli olan süt ihtiyacını bu keçilerden sağlamakta ve ilerleyen zamanlarda daha fazla keçiye sahip olabilme imkanına da kavuşmaktadırlar. Yaklaşık 1-2 yıl içerisinde beşer adet süt keçisi verdiğimiz ailelerin keçi sayıları yirmiye ulaşıyor. Bu süre zarfında ailelerin keçi sayılarını konrol ediyor denetliyoruz. Keçi sayısı yirmiye ulaşan aileler ikişer adet süt keçisini bizlerin kontrolünde diğer ihtiyaç sahibi ailelere hediye ediyor. Bu sayede bir süt keçisi zinciri oluşturup yüzlerce ailenin geçimini sağlamasını hedefliyoruz.

 

Bir süt keçisi bağış bedeli 65 Euro, bir ailenin tüm süt keçilerini karşılamak için gerekli olan bağış bedeli 325 Euro'dur.

Bağış Yap

KÖY OKULU YARDIM

Tebessüm Derneği Gençlik kolları tarafından organize edilen “Köy Okulları Yardım Projesi” kapsamında köy okullarının tadilat, boya, malzeme ihtiyaçları ve öğrencilerinin giyim, kırtasiye ihtiyaçları karşılanmaktadır. Gençlik kollarımız tarafından önceden tespiti yapılan köy okullarında yine gençlik kollarımız tarafından tadilat işleri ve boya işleri yapılmaktadır. Projenin sonunda yeni hale getirilen okullarda öğrenciler için etkinlikler düzenlenmekte ve öğrencilere hediyeler verilmektedir.

İnstagram  Videomuz 

Bağış Yap

BİR HAYAT KURTAR

Tebessüm Derneği tarafından yürütülen “Bir Hayat Kurtar” projesi kapsamında hayata güçlükle tutunan ihtiyaç sahibi kişilerin sağlık harcamaları ve sosyal güvence için gerekli borçlanmaları gibi toplu ödeme gerektiren durumlarda elbirliğiyle özel kaynak oluşturuluyor. Proje kapsamında geçtiğimiz yıllarda ihtiyaç sahibi kişilere sağlık, protez, ev yapımı ve maddi destek ulaştırıldı.

Bir Hayat Kurtar Projesi ile siz de umudunu kaybetmişlerin umudu olun... İmkansızlıklar ve çaresizlikler karşısında zor durumda olanların ellerinden tutun. Hayata yepyeni bir başlangıç yaparak, yeniden yaşama tutunmalarına siz de destek olun.

Yapacağınız küçücük yardımlarla siz de bir kardeşinizin hayatını kurtarın.

Siz de Tebessüm Derneği ile iletişime geçerek, hala ışık bekleyen ihtiyaç sahibi insanların hikayelerini okuyabilir, ihtiyaç duydukları konuda destek olabilirsiniz.

Projeler:

#Necatiiçinbirtaştasenkoy 
Necati Haberleri

Bağış Yap

KALICI PROJELER

Mazlum coğrafyalarda yokluk içerisinde yaşam mücadelesi veren kardeşlerimize kalıcı projeler yaparak hayat standartlarını yükseltmek için çaba gösteren derneğimiz, başta Afrika olmak üzere birçok bölgede Derslik, Mescit, Konut, Su Kuyusu vb. yapılaryapmaya devam ediyor. Açılan mescit ve dersliklerin verimli kullanılabilmesi için yerel partnerler aracılığı ile imam ve öğretmen istihdamı sağlanmaktadır.