Faaliyetler

Projeler

Bağış Yap

KATARAKT

Katarakt, gözümüzün içinde bulunan, görevi görüntüyü retina tabakası üzerine odaklamak olan göz merceğimizin (lensimizin) bozularak saydamlığını kaybetmesi, buzlu cam haline gelmesidir. Saydamlığını kaybeden merceğimizin, ışık ve görüntünün retina tabakasına ulaşmasını engellemesi sonucu görme kaybı yaşanır. Ülkemizde yaşlılıkla alakalı bir hastalık olarak bilinse de Afrika’daki yaşam şartlarından dolayı her yaştan insanda görülebilir. 

Basit bir operasyon ile tedavi edilebilen katarakt sorunu her yıl Afrika'da on binlerce yetişkin ve çocuğun görme yetisini kaybetmesine sebep oluyor. Sizlerin bağışları sayesinde KATARAKT HASTASI olan Çadlı kardeşlerimizin yeniden görmesini sağlayabilirsiniz. 


 

Sizde bir katarakt hastasının hayatını kurtarmak için 1500 TL bağışta bulunarak ameliyat olmasını sağlayabilirsiniz.

Bağış Yap

Dünyanın En Fakir Ülkelerinden Olan Çad'da Su Kuyuları Açıyoruz.

Gerek kuraklık gerekse de sömürgecilik nedenleriyle Afrika’da ciddi boyutta temiz su sıkıntısı yaşanmaktadır. Temiz su eksikliği nedeniyle her yıl binlerce çocuk ve yetişkin hayatını kaybetmektedir. Yüzbinlerce insan temiz suya ulaşabilmek için her gün 40-45 derece sıcaklık altında onlarca kilometre yol yürümek zorunda kalmaktadır. Suya hasret topraklarda yaşam mücadelesi veren mazlumlar için su kuyuları açmaya devam ediyoruz.

 

Su Kuyularının Teknik Özellikleri

Derinlik: 45 ilâ 60 metre
Faydalanan sayısı: Günlük 300 ilâ 500 kişi
Yüzey inşası: Beton gövde, el pompası (tulumba), hayvan yalağı (Standart su kuyuları çoğunlukla el pompası (tulumba) kullanılarak ve hayvan yalağı eklenerek inşa edilmektedir. Su kuyuları standart olarak belirli bir yüzey konseptine bağlı olarak inşa edilmektedir.)


Su Kuyusu Projelerini Uygulama Süresi ve Tebessüm Derneği Standartları

Standart su kuyusu projelerinin yapım süresi 2 ilâ 3 ay arasında sürmektedir. (Proje uygulama sürecinde meydana gelen savaş, doğal afet ve benzeri olağanüstü durumlarda teslim süresi değişebilir.) 

 

Kuyuların Takibi, Kontrolü, Denetimi ve Tamiratı

Su kuyusu yer belirleme, ihtiyaç tespiti, fizibilite ve denetim çalışmaları uzman Tebessüm Derneği ekipleri tarafından yapılmaktadır. Yapılan denetimlerde ve bölgelerden gelen bilgiler doğrultusunda teknik bakım veya tamirat ihtiyacı tespit edilen su kuyuları Tebessüm Derneği tarafından onarılmaktadır.

 

Kuyulardan Çıkan Suyun Analizi

Tebessüm Derneği'nin açtığı su kuyuları için su analizi yapılmaktadır. Su kuyusundan faydalanacak olan kardeşlerimizin herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmamaları için, bölgelerdeki resmi makamlardan veya yerel laboratuvarlardan su analiz raporu alınmaktadır.

 

Su Kuyularının Kullanım Ömrü ve Garanti Süresi

Su kuyularının kullanım ömrü yer altı su rezervlerine, iklim değişikliklerine, kullanım yoğunluğuna ve dış etkenlere (savaş, doğal afet vb.) göre değişebilmektedir. Bu sebeplere bağlı olarak standart bir su kuyusunun ömrü ortalama 10 ilâ 15 yıl arasında değişmektedir.

Su kuyusu çalışmalarında garanti süresi 5 yıldır. Bu süre zarfında su kuyularının kontrol ve bakımı derneğimiz tarafından yapılmaktadır, 5 yılın sonundaysa su kuyusunda her hangi bir onarım ihtiyacı var ise bağışçısına ulaşıp onun desteğiyle gerekli bakım-onarım yapılıp hizmete devam etmesi sağlanmaktadır.

 

Su Kuyusu Fiyatı

Su kuyusu bedeli 2000 Euro’dur.

 

Bağış Süreci

Bağışçımızın su kuyusu bedelini dernek hesaplarımıza havale etmesi sonrasında su kuyusuna verilmesi istenilen isme göre tabela tasarımı yapılmakta ve bağışçımızın onayına sunulmaktadır.

Tabela onayı sonrası ekiplerimizce su kuyusu açılacak bölge tespit edilmekte ve gerekli fizibilite çalışması sonrası yapımına başlanan su kuyusu 2-3 ay içerisinde tamamlanmaktadır.

Su kuyusunun açılışından sonra fotoğraf, video ve konumu bağışçılarımıza gönderilmektedir. Su kuyularımız her 2 yılda bir ekiplerimizce denetlenmekte ve varsa bakım onarımları yapılmaktadır. İlgili denetleme sonrasında bağışçılarımıza su kuyularının son halinin fotoğraf ve videoları gönderilmektedir.

Youtube kanalımızdaki örnek su kuyusu videolarını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

Tıklayınız
 

Sizler de mazlum coğrafyalarda SU olun, umut olun!

Bağış Yap

ÇOCUKSU HAYALLER

Hayallerini maddi ve manevi şartlar nedeniyle dile getiremeyen çocuklarımızdan hayallerini resmetmelerini istedik. Ekiplerimizce durum tespiti yapılan köy okullarındaki öğrencilere "Şu an en çok istediğiniz şey nedir?" sorusunu soruyor ve bu sorunun cevabını da resim çizerek bize anlatmalarını istiyoruz. Resmedilen hayallerde yer alan oyuncakları bağışlarınızla temin ederek çocuklarımıza teslim ediyoruz. Yıl boyunca çeşitli illerdeki köy okullarında devam eden projemize siz de destek olabilirsiniz.

Çocuksu Hayaller projemiz ile ihtiyaç sahibi çocuklarımızın hayallerini gerçekleştiriyor ve onların yüzünde tebessüm oluşmasına vesile oluyoruz.

Projemize maddi ve manevi destek veren tüm bağışçılarımıza yürekten teşekkür ediyor, hep birlikte binlerce çocuğun yüzünde tebessüm olmayı temenni ediyoruz.

Bir Tebessüm İçin...

Çocuksu Hayaller Projelerimizden Kareler

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Bağış Yap

SÜT KEÇİSİ PROJESİ

Afrika'daki ihtiyaç sahibi ailelerin yaşam standartlarını yükseltebilmek adına ihtiyaç sahibi ailelere 4 dişi 1 erkek olmak üzere 5 adet Süt Keçisi yardımında bulunuyoruz. Keçi sahibi olan aileler, uzun bir süre boyunca gerekli olan süt ihtiyacını bu keçilerden sağlamakta ve ilerleyen zamanlarda daha fazla keçiye sahip olabilme imkanına da kavuşmaktadırlar. Yaklaşık 1-2 yıl içerisinde beşer adet süt keçisi verdiğimiz ailelerin keçi sayıları yirmiye ulaşıyor. Bu süre zarfında ailelerin keçi sayılarını konrol ediyor denetliyoruz. Keçi sayısı yirmiye ulaşan aileler ikişer adet süt keçisini bizlerin kontrolünde diğer ihtiyaç sahibi ailelere hediye ediyor. Bu sayede bir süt keçisi zinciri oluşturup yüzlerce ailenin geçimini sağlamasını hedefliyoruz.

 

Bir süt keçisi bağış bedeli 1250 TL, bir ailenin tüm süt keçilerini karşılamak için gerekli olan bağış bedeli 6250 TL'dir.

Bağış Yap

KÖY OKULU YARDIM

Dış cephe ve çevre düzenlemesi gereken okullarımızı gönüllülerimizle birlikte güzelleştiriyoruz.

Geleceğimizin mimarı olan çocuklar için…
Çocukların zamanlarının çoğu okullarda geçiyor. Eğitiminin önemli bir parçası olan, çocukları tek bir çatı altında toplayan ve bir arada tutan okulları yenileyip çocuklarımıza hediye ediyoruz. Soluk kalan duvarlarını, rengarenk çocuklarımıza uygun olarak dönüştürmek için çalışıyoruz. Var olan kütüphaneleri geliştiriyor, okul duvarlarına çocukların enerjisini yansıtıyor, kimi zaman yepyeni sınıflar kurup düzenliyor, kimi zaman çevre düzenlemesi yapıyoruz. Okullara, çocuk seslerin yükselmesini ve kaliteli eğitim almalarını yürekten diliyoruz.

BALIKESİR ERİKLİ İLKOKULU

MARDİN DERİK İLKOKULU

ŞANLIURFA TARLABAŞI İLKOKULU

BEYKOZ PAŞAMANDIRA İLKOKULUDÜZCE KARAÇALI İLKOKULU 
 

İnstagram  Videomuz 

Bağış Yap

BİR HAYAT KURTAR

Tebessüm Derneği tarafından yürütülen “Bir Hayat Kurtar” projesi kapsamında hayata güçlükle tutunan ihtiyaç sahibi kişilerin sağlık harcamaları ve sosyal güvence için gerekli borçlanmaları gibi toplu ödeme gerektiren durumlarda elbirliğiyle özel kaynak oluşturuluyor. Proje kapsamında geçtiğimiz yıllarda ihtiyaç sahibi kişilere sağlık, protez, ev yapımı ve maddi destek ulaştırıldı.

Bir Hayat Kurtar Projesi ile siz de umudunu kaybetmişlerin umudu olun... İmkansızlıklar ve çaresizlikler karşısında zor durumda olanların ellerinden tutun. Hayata yepyeni bir başlangıç yaparak, yeniden yaşama tutunmalarına siz de destek olun.

Yapacağınız küçücük yardımlarla siz de bir kardeşinizin hayatını kurtarın.

Siz de Tebessüm Derneği ile iletişime geçerek, hala ışık bekleyen ihtiyaç sahibi insanların hikayelerini okuyabilir, ihtiyaç duydukları konuda destek olabilirsiniz.

Projeler:

#Necatiiçinbirtaştasenkoy 
Necati Haberleri

Bağış Yap

KALICI PROJELER

Mazlum coğrafyalarda yokluk içerisinde yaşam mücadelesi veren kardeşlerimize kalıcı projeler yaparak hayat standartlarını yükseltmek için çaba gösteren derneğimiz, başta Afrika olmak üzere birçok bölgede Derslik, Mescit, Konut, Su Kuyusu vb. yapılaryapmaya devam ediyor. Açılan mescit ve dersliklerin verimli kullanılabilmesi için yerel partnerler aracılığı ile imam ve öğretmen istihdamı sağlanmaktadır.