Dünyanın En Fakir Ülkelerinden Olan Çad'da Su Kuyuları Açıyoruz.
Gerek kuraklık gerekse de sömürgecilik nedenleriyle Afrika’da ciddi boyutta temiz su sıkıntısı yaşanmaktadır. Temiz su eksikliği nedeniyle her yıl binlerce çocuk ve yetişkin hayatını kaybetmektedir. Yüzbinlerce insan temiz suya ulaşabilmek için her gün 40-45 derece sıcaklık altında onlarca kilometre yol yürümek zorunda kalmaktadır. Suya hasret topraklarda yaşam mücadelesi veren mazlumlar için su kuyuları açmaya devam ediyoruz.

Su Kuyularının Teknik Özellikleri
Derinlik: 45 ilâ 60 metre
Faydalanan sayısı: Günlük 300 ilâ 500 kişi
Yüzey inşası: Beton gövde, el pompası (tulumba), hayvan yalağı (Standart su kuyuları çoğunlukla el pompası (tulumba) kullanılarak ve hayvan yalağı eklenerek inşa edilmektedir. Su kuyuları standart olarak belirli bir yüzey konseptine bağlı olarak inşa edilmektedir.)

Su Kuyusu Projelerini Uygulama Süresi ve Tebessüm Derneği Standartları
Standart su kuyusu projelerinin yapım süresi 2 ilâ 3 ay arasında sürmektedir. (Proje uygulama sürecinde meydana gelen savaş, doğal afet ve benzeri olağanüstü durumlarda teslim süresi değişebilir.) 

Kuyuların Takibi, Kontrolü, Denetimi ve Tamiratı
Su kuyusu yer belirleme, ihtiyaç tespiti, fizibilite ve denetim çalışmaları uzman Tebessüm Derneği ekipleri tarafından yapılmaktadır. Yapılan denetimlerde ve bölgelerden gelen bilgiler doğrultusunda teknik bakım veya tamirat ihtiyacı tespit edilen su kuyuları Tebessüm Derneği tarafından onarılmaktadır.

Kuyulardan Çıkan Suyun Analizi
Tebessüm Derneği'nin açtığı su kuyuları için su analizi yapılmaktadır. Su kuyusundan faydalanacak olan kardeşlerimizin herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmamaları için, bölgelerdeki resmi makamlardan veya yerel laboratuvarlardan su analiz raporu alınmaktadır.

Su Kuyularının Kullanım Ömrü ve Garanti Süresi
Su kuyularının kullanım ömrü yer altı su rezervlerine, iklim değişikliklerine, kullanım yoğunluğuna ve dış etkenlere (savaş, doğal afet vb.) göre değişebilmektedir. Bu sebeplere bağlı olarak standart bir su kuyusunun ömrü ortalama 10 ilâ 15 yıl arasında değişmektedir.

Su kuyusu çalışmalarında garanti süresi 5 yıldır. Bu süre zarfında su kuyularının kontrol ve bakımı derneğimiz tarafından yapılmaktadır, 5 yılın sonundaysa su kuyusunda her hangi bir onarım ihtiyacı var ise bağışçısına ulaşıp onun desteğiyle gerekli bakım-onarım yapılıp hizmete devam etmesi sağlanmaktadır.

Su Kuyusu Fiyatı
Su kuyusu bedeli 2000 Euro’dur. Hisseli su kuyusu bedeli ise 500 TL'dir.

Bağış Süreci
Bağışçımızın su kuyusu bedelini dernek hesaplarımıza havale etmesi sonrasında su kuyusuna verilmesi istenilen isme göre tabela tasarımı yapılmakta ve bağışçımızın onayına sunulmaktadır.

Tabela onayı sonrası ekiplerimizce su kuyusu açılacak bölge tespit edilmekte ve gerekli fizibilite çalışması sonrası yapımına başlanan su kuyusu 2-3 ay içerisinde tamamlanmaktadır.

Su kuyusunun açılışından sonra fotoğraf, video ve konumu bağışçılarımıza gönderilmektedir. Su kuyularımız her 2 yılda bir ekiplerimizce denetlenmekte ve varsa bakım onarımları yapılmaktadır. İlgili denetleme sonrasında bağışçılarımıza su kuyularının son halinin fotoğraf ve videoları gönderilmektedir.

Sizler de mazlum coğrafyalarda SU olun, umut olun!

Teşekkür Ederiz

Bağışlarınız, dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürüyor.
x