Zekat - Fitre

Tebessüm Derneği, fitre ve zekat bağışınızı öncelikle ülkemizde, daha sonra kriz bölgelerinde yaşayan Müslüman kardeşlerimize ulaştırıyor.

Zekat Nedir?

Müslüman olan zenginlerin ellerindeki değerlerden, ihtiyaç sahiplerinin hakkı olduğu kabul edilen kısma ve bu ibadete zekat denir. Verilmesi gerekliliği ayet ve hadis ile sabittir. Zekat kişinin malının kırkta birine tekabül eder. Zekat ne zaman verilir? Zekat, kişinin borcundan ve doğal ihtiyaçlarından fazla nisap miktarı artırıcı mala sahip olması ve bu malının üzerinden bir yıl geçmesiyle mükellef hale gelmiş olur. Ramazan ayının feyiz ve bereketini yaşamak için, infak ve ibadetin yoğunluk kazandığı bu ayda zekat vermek tercih ediliyor . Zira zekat vermek için belirli bir zaman olmadığı gibi istenildiği zaman veya Ramazan ayında da zekat verilebiliyor.

Fitre Nedir?

Fitre, oruç tutan her Müslümanın Ramazan ayında verdiği bir sadakadır. Sizler de bağışlayacağınız fitrenizle bu Ramazan öncelikle ülkemizde, daha sonra kriz bölgelerinde yaşayan Müslüman kardeşlerimize Tebessüm Derneği aracılığıyla ulaştırabilir. onların hayatlarını değiştirebilirsiniz. Fitre miktarımız olan 70 TL ile bir kişi, bir günlük gıda ihtiyacını karşılanıyor.

Teşekkür Ederiz

Bağışlarınız, dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürüyor.
x