Gündem

2020 KURBAN

  • 01.07.2020
  • Kurban

Yurt Dışı Kurban

Kurban dayanışmanın ve paylaşmanın simgesidir. Bereketinin ve lezzetinin sırrı ise paylaşılmasında gizlidir. Yurt içinde ve yurt dışında iyiliğe susamış gönüller sizlerden hatırlanmayı bekliyor. Çorak topraklarda, iyiliğe susamış gönüllerde, hatırlanmaya dair bir umut bekleyen yüzlerde, sıcak bir tebessümün hissedarı ol!

Kardeşliğe Hissedar Ol” sloganı ile bu yıl da yurtiçi ve yurtdışında kurban bağışlarınızı mazlum coğrafyalardaki kardeşlerimize ulaştırmaya devam ediyoruz. Kurban vekaletlerinizi alan gönüllülerimiz yüklendikleri büyük vazife ile kurban kesimlerini gerçekleştirmektedir. Kesilen kurban etleri büyük bir hassasiyetle ihtiyaç sahiplerine, gönüllülerimiz tarafından bizzat dağıtılmaktadır. Vekalet usulüyle bağışlanan kurbanların, bağışçıların ismi okunarak çekilen kesim görüntülerini, bayram sonrasında Whatsapp aracılığı ile tüm bağışçılarımıza ulaştırıyoruz.

Bu yıl yurt içine ek olarak Çad, Nijer, Tanzanya ve Pakistan’da kurban organizasyonu gerçekleştiriyoruz. 2020 Kurban organizasyonunda Yurtdışı Hisse Bedeli 600 TL, Yurtiçi Kurban Bedeli 1.200 TL’dir

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

1.Kurban organizasyonu nasıl yapılıyor, işleyiş nasıl gerçekleşiyor?

Kurban bağışı için derneğimize ulaşan bağışçılarımızın iletişim bilgileri, hissedar bilgileri ve vekaletleri alınarak sistemimize ekleniyor.

Önceden belirlediğimiz ülkelerdeki partner kuruluşlarımız hayvanların alımını ve kesimi yapılacak bölgelere sevkini gerçekleştiriyor. Bayramdan 2-3 gün önce yurtdışına giden ekiplerimiz kesimi yapılacak olan hayvanların İslami kontrollerini yaparak kesime uygun zemini oluşturuyorlar.

Ekiplerimiz Bayram günü bayram namazından sonra, önceden belirlenmiş yerlere giderek video çekimi eşliğinde vekalet usulüyle 1 büyükbaş hayvana 7 hisse olacak şekilde bağışçılarımızın isimlerini okuyarak kurban kesimlerini gerçekleştiriyorlar.

2.Kesimlerden sonra dağıtımlar hangi hassasiyetle yapılıyor?

Kurban kesimi sonrasında kasaplar profesyonel olarak yüzme ve parçalama işlemlerini gerçekleştiriyor. Parçalanan etler bir noktada toplanarak karıştırılıyor ve 3-5 kg arasında, aile nüfusuna göre adil bir şekilde ekiplerimiz tarafından dağıtımı gerçekleştiriliyor.

3.Kesim sonrasında bağışçılar nasıl bilgilendiriliyor?
Bayramın 1. günü ve 2. günü kesilen hayvanların listesi ekiplerimiz tarafından merkezimize ulaştırılıyor.
Kurbanı kesilen bağışçılarımıza kısa mesaj ile “Kurbanınız kesilmiştir, Şükür namazınızı eda edebilirsiniz” mesajı gönderiliyor.
Ekiplerimiz Türkiye'ye döndükten sonra bütün bağışçılarımıza isimlerinin okunduğu kurban kesim videosu Whatsapp aracılığı ile gönderiliyor.

4.Pandemi sürecinde uçuşların açılmaması durumunda alınan hisselerin kesimleri nasıl yapılacak?

Yurtdışında bazı bölgelere farklı hava yolu şirketleri uçuş seferlerini hala sürdürmekte olsa da organizasyonlarımızı bütün ihtimalleri göz önünde bulundurarak planlıyoruz.

Mevcut durumda kesim organizasyon planı yaptığımız ülkelerden Çad ve Nijer’e uçak seferleri durdurulmuştur. Uçak seferlerinin açılmaması durumunda bu ülkelerde çalışmakta olduğumuz Türk partner kuruluşlarımız kurban kesimlerini aynı organizasyonla yaparak kesim görüntülerini bizlere ulaştıracaklardır.

 

NOTLAR

1: Havale/EFT işlemlerinde Açıklama bölümlerine Ad-Soyad ve Telefon numarasının yazılması önemle rica olunur.
 
2: Kurbanınızın kesilmesini istediğiniz ülkeyi para transferi esnasında açıklama bölümüne yazmanız ya da 0216 443 43 31 numaralı telefondan veya 0530 688 43 31 numaralı Whatsapp hattımızdan bizlere ulaşarak iletmeniz gerekmektedir.
 
3: Kurbandan artan miktar olduğu takdirde Tebessüm Derneğimizin hizmetlerinde kullanılacaktır.