Gündem

22 Mart Dünya Su Günü

  • 22.03.2022
  • Haber

Birleşmiş Milletler tarafından alınan karar çerçevesinde suyun önemine ve korunmasına yönelik her yıl 22 Mart tarihi Dünya Su Günü olarak kutlanıyor. Bu yıl “Yeraltı Suyunu Görünür Yapmak” temasıyla kutlanan bugünde, Tebessüm Derneği olarak ihtiyaç sahibi coğrafyalardaki temiz suya erişim problemleri yaşayan insanlara dikkat çekiyoruz

Birleşmiş Milletler Dünya Su Kalkınma Raporuna göre 2 milyar 200 bin insanın güvenli suya erişimi bulunmuyor. Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Acil Yardım Fonu’na göre, dünya çapında 450 milyon çocuk suya erişimde sıkıntı yaşanan bölgelerde hayatını sürdürüyor. Bu durum ise dünyadaki her 5 çocuktan 1’inin günlük ihtiyaçları için suya erişemediği anlamına geliyor.

Tebessüm Derneği olarak en temel hak olan temiz suyun ihtiyaç sahibi coğrafyalarda ulaşımının sağlanması için temiz suya erişim projeleri yürütüyoruz. Proje kapsamında bugüne kadar; Çad, Kamerun, Nijer ve Tanzanya’da açtığımız 300'den fazla su kuyusu ile yüz binlerce kişiye temiz suya ulaştırdık.