Gündem

Arakan’a Tebessümlerinizi Ulaştırdık

  • 08.09.2018
  • Yardım

Arakan. Ve Rohingya'lı mazlum müslümanlar. Myanmar'da yüzyıllardır yaşadıkları topraklardan, Budist terörüne kurban verilen onbinler ve bu zulüm nedeni ile Bangladeş'e göç etmek zorunda kalan 750.000 müslüman.

Arakan'da yaşanan bu zulme sessiz kalmayan bağışçılarımızın yardımlarını Bangladeş'te ki mülteci kamplarında zor şartlar altında yaşamaya çalışan kardeşlerimize ulaştırmak üzere ekibimiz yola çıktı ve uzun bir yolculuk sonrası blgeye ulaştı.

İstanbul'dan 8 saatlik uçuşun ardından Dakka'ya varan ekibizmiz, oradan 1 saatlik uçuşla Cox's Bazar'a, merkezden kampların bulunduğu bölgeye 1 bucuk saatlik mesafede bulunan Kutupalong 1 kampına araçla ulaşan ekibimiz, aracın giremediği 2. 3. 4. kamplara yürüyerek ulaştı.

 

Ulaşılan kamplarda ki manzara tarif edilmekten çok uzak. Yaşanan sıkıntı insani felaket boyutunu çoktan aşmış durumda. Kampların 3'te 2'sini oluşturan gözlerinde yaşadıkları travma apaçık görülüyor. Kamplarda bulunanların birçoğunun ailelerinin % 80'i katledilmiş durumda. Katliamdan kaçıp Bangladeş'e sığınanların ise bir çoğu işkenceye maruz kalmış. 

Kamplar çamur içerisinde. Yürümenin dahi çoğu zaman zor olduğu bir zeminle kaplı. 

Ve yaşanan dramlar. Ekibimizin karşılaştığı bir anne, kucağında bulunan ve iki gündür aç olan çocuğuna süt bulmaya çalışıyordu.

Hızla ihtiyaçları tespit eden ekibimiz, ihtiyaç maddelerini tedarik ederek kamplarda bulunan müslümanlara dağıtımını gerçekleştirdi.

Özellikle çocuklarla yakından ilgilenen ekibimiz, onların yüzüne bir tebessüm katabilmek için büyük çaba sarfetti.

Dağıtılan yardımların sürekli hale getirilmesinin bir mecburiyet olduğu Bangladeş'te ki kamlarda yaşayan müslümanları yalnız bırakmamak en büyük sorumluluğumuz.